Späť na zoznam

www.xTrek.sk

www.xTrek.sk
Blagoevova 18, 85104 Bratislava
0907222297
xtrek.sk
Móda dámska, pánska, detská
5% na všetko
Získaj zľavový kód


Ako sa zbaliť na turistiku

Chystáte sa na výlet do hôr? Naplánovali ste si príjemnú prechádzaku v prírode, alebo túru na niektoré z pekných miest? Okrem odhodlania a dobrej nálady je však nutné zobrať so sebou aj niekoľko ďalších drobností. Potrebná outdoorová výbava a výstroj Vám pomôžu vychutnať si Váš výlet naplno a sústrediť sa iba na to príjemné.

 

Byť dobre zbalený na turistiku znamená nájsť ideálny kompromis medzi všetkou potrebnou výbavou a čo najnižšou váhou, ktorú budeme nosiť. Pri zhodnotení toho, čo budeme potrebovať, je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Inú výbavu budeme potrebovať na jednodňovej prechádzke po frekventovanej značenej turistickej trase a iné nároky si vyžaduje zimný viacdňový pochod. Vo všeobecnosti však platí pravidlo, že je potrebné mať so sebou nielen to, čo budeme potrebovať, ale aj to, čo by sme mohli využiť pri neočakávaných situáciách. Je dobré už vopred zvážiť možné zmeny počasia, prípadne sa zamyslieť, čo by nám pomohlo napríklad pri silnej únave, zdravotných komplikáciách, alebo iných možných problémoch.

Podľa čoho sa rozhodovať:

Pri zhodnotení toho, čo budeme potrebovať je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Inú výbavu budeme potrebovať na jednodňovej prechádzke po frekventovanej značenej turistickej trase a iné nároky si vyžaduje zimný viacdňový pochod. Čo teda zohľadniť?

 

 

Ročné obdobie a aktuálne počasie

Zimné obdobie kladie na potrebnú výstroj vyššie nároky – či už sa jedná o dostatočne teplé a odolné oblečenie, alebo pomôcky ako snežnice, mačky, paličky či skialpovú výstroj. Ani v lete však netreba podceňovať potrebu dobrej výbavy – dostatok vody, oblečenie pre prípadné silné búrky a dažde a iné kusy výstroja môžu byť rovnako dôležité ako teplá bunda v zime

Ideme na túru sami, alebo vo väčšej skupine ?

Ak túru plánujeme vo väčšej skupine, je možné sa dohodnúť a niektoré potrebné veci “zdieľať”. Varič a riad na prípavu jedla nemusí niesť každý člen “výpravy” vlastný, ak sa vopred dohodneme. Rovnako napríklad lekárnička pre prípad úrazu nemusí byť v batohu každého člena výpravy – v núdzi Vám ju kamarát určite ochotne poskytne. Hlavne pri dlhých a náročných trekoch tak vieme ušetriť veľa kilogramov váhy, ktorú by sme inak niesli na chrbte

Terén v ktorom sa budeme pohybovať

Výstup na skalnatý vrchol hory, alebo prechod hustým lesom – pre každý prípad sa Vám zídu iné drobnosti – trekkingové paličky pri prudkom zostupe, alebo návleky na topánky pri prechode vlhkou húštinou, ochrana pred silným vetrom na hrebeni, alebo pomôcky pre dobrú orientáciu tam, kde je ťažké nájsť cestu. V každej situácii využijete niečo iné.

 

 

Okolie trasy a cieľu výletu

Pre zváženie potrebného vybavenia je rovnako dôležité, kade bude naša trasa prechádzať. Ak pôjdeme cez viaceré dediny, kde sa môžeme zastaviť na občerstvenie, doplniť vodu, alebo v prípade viacdňového prechodu prespať, budeme potrebovať menej vecí, ako v prípade nutnosti stravovania sa a prespatia priamo v prírode. Je vhodné dopredu si premyslieť, či sa pozdĺž našej plánovanej trasy nachádza ubytovanie, stravovanie, vysokohorské chaty alebo útulne na prespatie a pramene, kde si môžeme doplniť zásoby vody.

Frekventovanosť trasy a možnosť prerušenia túry

Ak ideme na vychádzku po značenej trase, po ktorej chodia stovky iných turistov, nemusíme si robiť starosti, že v krízovej situácii by nám niekto nepomohol. Rovnako ak pri náročnej túre v polovici zistíme, že sme svoje sily precenili, a je možné zísť za niekoľko desiatok minút na autobus domov, je naše plánovanie o to jednoduchšie. Iná situácia je pri výlete, kde možno za celý deň nikoho iného nestretneme a kde nie je možné trasu v polovici prerušiť a od najbližšej “civilizácie” nás budú deliť hodiny pochodu. Vtedy je nutné byť vopred pripravený na čo najviac možných komplikácií a problémov tak, aby sme ich vedeli zvládnuť aj úplne sami.